niedziela, 20 listopada 2016

"Wu Wei" - Działanie w niedziałaniu...

wutaoizm_wu_wei_tan_tien_2
To dla mnie bardzo ważne pojęcie. Działanie w niedziałaniu. Pochodzi z Taoizmu, jest jego centralną "figurą". Niesie ze sobą tysiące lat historii i tradycji oraz mądrości wschodu...Dla mnie oznacza, "działaj kiedy jesteś gotowy , nie działaj kiedy nie jesteś gotowy". "Kiedy nie jesteś pewny zaczekaj". "Nie zaczynaj jako niepewny i nie gotowy, gdyż znaczy to, że ani Ty ani świat nie jesteście gotowi na działanie". Jeśli działasz a nie jesteś gotowy ani świat nie jest gotowy, będzie to ciągła walka oraz wynikająca z tego utrata siły i wyczerpanie..
Brzmi jak czysta teoria i utopia, ale wierzę, że zasada ta to prawo obowiązujące we wszechświecie. Zgodne z naturą, z następstwem i porządkiem rzeczy.
Zasadę tę można udowodnić w każdym podjętym świadomie działaniu... Jak jesteśmy czegoś całkowicie pewni i coś co chcemy zrobić jest zgodne z naszymi przekonaniami, to znaczy wynika z głębokiego wewnętrznego poczucia potrzeby,.. działanie przebiega sprawnie i prowadzi do rozwiązania. Co prawda, czasami finał działania odbiega od zamierzonego efektu, ale całość niesiona jest flowem, sprawy się układają tak jak powinny, odpowiedni ludzie znajdują się w tym właśnie miejscu, klarują się okoliczności, trafiają się szczęśliwe tzw "przypadki" :). Przeszkody się pojawiają ale są do przezwyciężenia.
Chciałem napisać o tej zasadzie już dawno, a może nawet już o tym pisałem :)..ale zajrzałem ostatnio do wikipedii, by sprawdzić jak dzisiaj moje rozumienie tej zasady pokrywa się z oficjalną teorią ...i Oto ona :
Wu wei (chin. trad. 無為, upr. 无为, pinyin: wú wéi; kor. muwi, jap. mui, wiet. vô vi, tyb. bja.bral) – podstawowa zasada taoizmu, mówiąca o tym, że należy pozwolić rzeczom istnieć zgodnie z naturą, a zdarzenia mają biec tak, jak biec mają, bez wszelkiej ingerencji i narzucania czegokolwiek. Po chińsku wu wei znaczy "niedziałanie". Odnosząc się do życia jednostki, wuwei przeciwstawia się wszelkiemu formalizmowi dotyczącemu moralności, wszelkim przykazaniom, czy zaleceniom, które są sztuczne i maskują prawdziwe uczucia. Człowiek nie powinien być dobry dlatego, że takie ma rozkazy, czy zalecenia, tylko powinno to być dla człowieka w pełni naturalne, nie powinno wymagać od niego jakiegokolwiek wysiłku. Duchowy stan całkowitej naturalności, pozwalający, w myśl zasady wuwei, czynić dobro bez wysiłku/starania się, nazywa się w taoizmie Mocą lub Cnotą (chin. de). W taoizmie politycznym zasada wu wei głosi, że najlepszy władca to taki, który powstrzymuje się od ingerencji. Polityczna zasada wu wei jest najbliższa anarchizmowi.
Ciekawe, że to co pisze wiki nadaje temu pojęciu szersze znaczenie,..szczególnie istotny wydaje mi się dziś fragment : " odnosząc się do życia jednostki, wu wei przeciwstawia się wszelkiemu formalizmowi dotyczącemu moralności, wszelkim przykazaniom, czy zaleceniom, które są sztuczne i maskują prawdziwe uczucia" ...znaczy, że odbiegają od wewnętrznej prawdy..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz