piątek, 18 listopada 2016

Business Angel – 5 zasad inwestowania w Startapy

angel
Inwestowanie w startupy to bardzo ryzykowny sposób działalności biznesowej. Można oczywiście wiele zyskać ale można tez dużo stracić. Pamiętając, że średnio 80% startapów upada w pierwszym roku działalności, a z tych co przetrwają, w ciągu następnych pięciu lat upada 80%, statystyczne ryzyko jest bardzo wysokie. Jak zatem zabezpieczyć się przed stratą? To jest wyzwanie dla inwestora i Businss Engela. Jeśli Inwestor zachowuje się profesjonalnie, powinien dołożyć starań i zabezpieczyć swoją inwestycję przez stratą.
Nie ma wielkiej filozofii w inwestowaniu w startapy, są jednak zasady, których należy przestrzegać by podnieść szanse sukcesu. Sprawdzając moją listę 6 zasad mogę łatwo zobaczyć, które szanse biznesowe są warte czasu i pieniędzy, a które nie.
Wybieram firmy z branży, na której się znam
Koncentruję się na firmach z sektora, który jest dla mnie zrozumiały.Wiem jak się tworzy wartość w tym sektorze. Czy poprzez innowacje, czy dzięki operacyjnemu mistrzostwu, czy też dzięki talentowi ludzi i relacjom biznesowym. Wiem też co jest najważniejsze w działalności, czy ludzie, czy systemy, czy kapitał? Co najważniejsze, rynek sam w sobie musi być dla mnie interesujący. Musi mnie ciekawić co się tam dzieje, jakie funkcjonują firmy, jakie mają produkty, w którym kierunki idą innowacje. Ważnym pytaniem jest to, czy sam używam tych produktów? Tylko spełniając te warunki jestem w stanie przewidzieć, w którym kierunku podąży rynek i firma. Jakimi jest obarczonymi ryzykami. Jakie główne kompetencje powinna budować.
Oceniam produkt Firmy i grupę jego potencjalnych klientów
Sprawdzam czy produkt firmy rzeczywiście odpowiada na jakąś konkretną potrzebę ludzką. Czy jest rozwiązaniem bolączki potencjalnych klientów i warto sprawdzić czy będą chcieli zapłacić za proponowane rozwiązanie. Czy sam jako potencjalny klient jestem zainteresowany by mieć taki produkt? Jeśli tak, sprawdzam jaki jest rynek na ten produktu. Czy potencjalni klienci są wystarczająco konkretnie określeni przez przedsiębiorcę? Czy dobrze zna on konkurencję i podobne produkty już działającą na rynku. Ważne wiedzieć, że jeśli są już firmy oferujące takie produkty na rynku, ryzyko niepowodzenia inwestycji zwiększa się niewspółmiernie.
Inwestycje tylko w perspektywiczne firmy i ludzi.
Warto zdawać sobie sprawę, że budowanie wartości firmy trwa często kilka lat (nawet 5-7). Warto więc inwestować nie tylko w świetny produkt lub usługę ale również super zespół ludzi. Muszą oni znać sektor i być bardzo przywiązani do projektu, wierzyć w niego, poświęcając na jego rzecz swój czas i swoje środki finansowe. Muszą mieć też klarowny plan wzrosu biznesu. Szczególnie w zakresie marketingu i sprzedaży. Muszą też w jakimś stopniu kierować się wartościami, bliskimi moim wartościom, tak by porozumienie, kooperacja ale też zwykły dialog był łatwy nie tylko w czasach lekkich ale też cięższych (..a takie będą się na pewno zdarzały również).
Inwestować w właściwym momencie
Zasada jest prosta. Nie inwestować na samym starcie, ale poczekać aż przedsiębiorcy pokażą że są w stanie zbudować organizację, produkt i mają jakąś ciągłość działania. Co najważniejsze, są w stanie wykazać się w obszarze marketingu i sprzedaży. Potwierdzą, że jest rynek na ich produkt i są ludzie lub firmy, które będą chciały wydać na nie pieniądze. Startap, który jest w stanie już od początkowego etapu funkcjonować, zdobywać klientów, mieć sprzedaż itp..ma ogromne szanse by funkcjonować również w przyszłości, jako większa firma.
Wyjść z inwestycji we właściwym momencie
Nigdy nie zapomnę lekcji jaką była dla mnie wyjście z pewnej inwestycji, w którą byłem zaangażowany podczas pracy w fundusz Venture Capital. Sądziłem, że należy czekać, gdy tymczasem wyjście okazało się wielkim sukcesem. Nauka jest taka, że należy szukać wyjścia wtedy gdy „idzie bardzo dobrze”. Świat się zmienia tak szybko, że każdy rok może odmienić sytuację. Pojawiają się nowe trendy, nowe firmy, nowe produkty. Inwestowanie nie polega na trzymaniu inwestycji ale na podążaniu za trendami i reinwestowaniu środków w nowe trendy i możliwości.
Znaleźć partnerów
Tak postępują najlepsze fundusze i to jest najwłaściwsze podejście. Angażują partnerów, do których mają zaufanie oraz takich, którzy mają potwierdzone doświadczenia. Dzięki temu dywersyfikują swoje ryzyko w projekcie, pozyskując nie tylko partnera ale co ważniejsze jego kompetencje. Co prawda dzielą też potencjalny zysk, ale zasada jest jednak prosta - zabezpieczenie ryzyka dzisiaj jest o wiele bardziej istotniejsze niż jutrzejszy zysk.
Patrząc z innej perspektywy podejście inwestora do inwestycji powinno być bacznie bacznie obserwowane przez przedsiębiorcę. Jako, że celem przedsiębiorcy nie jest pozyskanie kapitału ale sukces przedsięwzięcia, sposób podejścia Inwestora powinna być zatem wskazówka czy jest on dla niego właściwym partnerem biznesowym. Chyba lepiej mieć profesjonalnego partnera biznesowego niż kogoś kto wykłada tylko kapitał. Skoro ktoś na wejściu nie wykazuje się profesjonalizmem ciężko oczekiwać od niego czegoś innego w trakcie współpracy…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz