niedziela, 20 listopada 2016

Odwaga ...



...Odwaga jako przeciwieństwo strachu. To jest temat, który się pojawia wszędzie i nieustająco. Ciężko sobie wyobrazić życie, bez jednego i drugiego. Wielokrotnie zabierałem się by coś o tym (sobie) napisać ale brakowało mi kontekstu, może głębszego zrozumienia, a może to nie był jeszcze ten czas?

Z czym mi się kojarzy strach i odwaga ?
  1. Strach jest konieczny. To uczucie, dotyczy naszego najgłębszego i pewnie najstarszego instynktu - instynktu przetrwania. Prawdopodobnie spora część naszego mózgu jest w ciągłym pogotowiu, by nas ostrzec przed "czyhającym" niebezpieczeństwem. O ile funkcja ta była najważniejsza w czasach prehistorycznych, gdy człowiek rzeczywiście na każdym kroku spodziewał się najgorszego (wrogowie, dzikie zwierzęta, naturalne pułapki itp..) o tyle dziś duża cześć tych niebezpieczeństw nie istnieje. Oczywiście pojawiły się nowe, ale bardzo silny mechanizm pozostał. Mówi się, że "strach ma wielkie oczy", I rzeczywiście jest nam potrzebny jako system ostrzegawczy przed niebezpieczeństwem. Ale nie musi nas też zbytnio ograniczać. Paraliżować nasze działania. Torpedować plany. Powodować rezygnację z marzeń i aspiracji....
  2. Strach i niebezpieczeństwa są mocną częścią naszej obecnej kultury. W wiadomościach pełno jest tragedii, wypadków, zagrożeń prawdziwych i wyimaginowanych. W mediach funkcjonuje zapotrzebowanie na ie. wrogów, konflikty, ciągłe niepokoje, wypadki, tragedie. To się sprzedaje, to ludzie  chcą widzieć i o tym słuchać. Nawet większość reklam informuje dziś o lekach i suplementach - "krzyczą i zachęcają" byśmy brali dany specyfik na wypadek  kłopotów z tym lub tym.
  3. Cała nasz historia utkana jest konfliktami, wojnami, zamachami, rozbiorami, kataklizmami, wypadkami itp.  Historia nie tylko uczona w szkołach ale też opowiadana przez starsze pokolenia.
  4. Nasze wychowanie pełne jest ostrzeżeń i programowania strachu. Nie rób tego ! Uważaj ! zaraz upadniesz! przewrócisz się ! Zostaw to to niebezpieczne !  Oczywiście am tak czasem mówię, ile jednak z tych ostrzeżeń jest przesadzonych i wypływa z nadmiernej troskliwości i leków samych rodziców ?
  5. Przezwyciężenie strachu to wielkie wyzwanie. Wyjście ze strefy komfortu, rzucenie się w nieznane. Podjęcie ryzyka - to esencja życia.
  6. Odwaga to cecha którą można wyćwiczyć. Podejmowanie ryzyka, utwierdza w przekonaniu, że działanie mimo strachu ma sens. Opłaca się, wysiłek i ryzyko warte jest nagrody.
  7. Przypomina mi się cytat, który kiedyś słyszałem " Za strachem czai się przyjemność".  Zawsze jest tak, że po podjęciu działania, mimo strachu - i po jego zakończeniu, satysfakcja jest o wiele większa. Zwycięstwo "smakuje o wiele mocniej i intensywniej".
  8. Odwaga jest potrzebna by podejmować wyzwania, realizować nasze marzenia. Działać mimo obaw, mimo opinii, że się nie uda, że za trudne, że nie jestem gotowy, nie jestem zbyt dobry itp. Mam głęboką, wewnętrzną potrzebę czegoś, mimo odczuwanych obaw i strachu podejmuję wyzwanie i realizuję to. Jestem szczery w stosunku do siebie - mam odwagę działać w zgodnie ze swoim sercem i najgłębszymi marzeniami...cdn
  9. Podjęcie wyzwania, które się nie udało zrealizować to nie jest porażka. To lekcja na przyszłość i kolejne doświadczenie.
  10. Warto budować w sobie wzorzec odważnych zachowań. Warto pamiętać chwile i doświadczenia, akty odwagi dużej i małej. Budują one wiarę w siebie i umacniają wewnętrzną siłę,.. a ta potrzebna do kolejnych wyzwań :)..


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz