piątek, 18 listopada 2016

Marissa Ann Mayer i Yahoo

Marissa 2
Yahoo to jeden z fenomenów Ameryki. Twórcami serwisu byli doktoranci fizyki Uniwersytetu w Stanford. Zaczęli swoją działalność w 1994 roku od porządkowania swoich dokumentów znalezionych w Internecie dzięki wyszukiwarce AltaVista. Wkrótce stwierdzili, że przygotowywany „domowym sposobem” katalog dokumentów internetowych jest na tyle interesującym przedsięwzięciem, aby poświęcić mu więcej czasu. Początkowo strona nazywała się Jerry and David’s Guide to the World Wide Web. Strona internetowa stawała się coraz bardziej popularna, dlatego nazwa została zmieniona na Yahoo! 12 kwietnia 1996 roku Yahoo! zadebiutowało na giełdzie.
Historia tej firmy to pasmo wzlotów i upadków...Rok 2012 to był czas bardzo trudny. Firma radziła sobie bardzo słabo, jej kolejne produkty nie zachwycały ani rynku ani konsumentów. Wszyscy byli przekonani, ze konieczne jest w niej ogromne cięcie kosztów, zwolnienie od 5 do 10 tyś pracowników i drastyczne ograniczenie działalności oraz outsourcing funkcji. Wtedy tez pojawiła się w firmie Marissa Ann Mayer. Od 16 lipca 2012 została Prezesem/CEO. Wcześniej wieloletnia wiceprezes w Google. Udzielając wielu wywiadów stała się jedną z twarzy Google. Została tam zatrudniona w 1999 roku jako jeden z pierwszych 20 pracowników i jako pierwsza kobieta-inżynier.
Nie ma nikogo na świecie, jak Marissa Mayer. W 2012 roku miała 37 lat, żona, matka spodziewająca się dziecka, inżynier, została CEO jednej z największych firm internetowych w USA i na świecie.
Jednym z pierwszych ruchów Mayer było rozpoczęcie cotygodniowych piątkowych popołudniowych spotkań wszystkich pracowników Yahoo, zwany FYI. Celem spotkań było wnieść "radykalną przejrzystości" do firmy, w której przez wiele lat, pracownicy dowiadywali się o tym co się dzieje w firmie głównie czytając prasę...
Spotkania FYI zaczynały się od przypomnienia o zachowaniu poufności. Potem następowało info o nowych pracownikach i rocznicach w pracy. Kolejne punty to podsumowanie sukcesów i porażek tygodnia. Omawiane są tam również ruchy dotyczące nabywanych i sprzedawanych spółek i innych inwestycji. Na koniec spotkania, Mayer odpowiada na pytania pracowników Yahoo osobiście lub prosi podwładnych o odpowiedź. Pytania padają na żywo lub za pomocą aplikacji tj, pytania zostają zadane w tygodniu poprzedzającym FYI poprzez aplikację o nazwie "Yahoo Moderator" na wewnętrznej sieci Yahoo. Wszyscy w firmie widzą pytania po tym jak zostały złożone, a pracownicy głosują na które pytania chcą by Mayer odpowiadała w danym tygodniu.
Często zdarzało się, że pracownicy zadawali Mayer trudne pytania na tematy poufny, a ona zawsze odpowiada z zadziwiającą szczerością. Popularnym był np. temat: stan zwolnień i reorganizacji ogłaszane przez prasę i szeroko dyskutowane w firmie.
Co więcej, w październiku 2013 roku ktoś zapytał Mayer, czy również odpowie na pytania złożone anonimowo. Mayer powiedział, że tak!!
I to jest coś za co podziwiam i odwagę, i niesamowity charakter tej kobiety. Będąc CEO,  mając przed sobą całą firmę, jest w stanie jasno i czytelnie komunikować o trudnych tematach. Jaki szacunek musi wzbudzać w pracownikach za taką postawę ? Na pewno piątkowe spotkania FYI, szczera i otwarta komunikacja wewnątrz firmy to jeden z wielu powodów sukcesu w biznesie...
Wcale nie dziwi mnie, że akcje w 07.2012 wyceniane były na 15 USD dziś są warte 44 USD…Niezły wynik jak na 3 lata pracy…dodatkowo została najmłodszą osobą, która znalazła się na corocznej liście 50 najpotężniejszych kobiet biznesu magazynu Fortune. Gratulacje !!!!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz