piątek, 18 listopada 2016

Lekcja Wolności Finansowej - Podstawy Oszczędzania

Regular_Savings_2500438c
Oszczędzanie
Oszczędzanie środków jest podstawowym warunkiem budowania bezpieczeństwa finansowego i wolności finansowej. Według najnowszych badań naszego społeczeństwa, prawie 40% Polaków po utracie pracy byłaby w stanie regulować swoje zobowiązania finansowe tylko przez następne 3 miesiące. Mimo, że ten procent ciągle rośnie, jest on ciągle bardzo niski. Oznacza to, że ponad 60% z nas, może mieć poczucie stresu wynikające z braku oszczędności, zabezpieczających utratę pracy lub biznesu....
Z uwagi na zmiany na rynku pracy i niepewność zatrudnienia, oszczędzanie nabiera specjalnego znaczenia. Żyjemy w czasach dynamicznych zmian. Poza kilkoma grupami zawodowymi (urzędnicy, policjanci, wojsko, górnicy, itp.) ciężko mówić o pewność zatrudnienia. Firmy powstają, upadają, przejmują się, konsolidują. Powstają nowe branże, produkty, znikają inne. Zmiany dotykają pracowników etatowych, zleceniowych, pozostających na samozatrudnieniu i prowadzących własną działalność gospodarcza. Postępuje globalizacja. Produkcja przenosi się do krajów o tańszej pracy. Usługi coraz szybciej się dygitalizują i automatyzują. Nikt nie wie do końca jak będzie wyglądał rynek pracy za lat 20 - 30, nie mówiąc nawet o okresach dłuższych. Jeśli ktoś ma perspektywę pracy i życia ponad te 20 – 30 lat warto się zastanowić już teraz o przyszłości. I nie piszę by reklamować OFE :).. Myślenie, że konto Zus lub składka na fundusz emerytalny wystarczy, to w mojej ocenie zbyt mało. Warto zadbać o swoją przyszłość, i to nie tą odległą na emeryturze ale tą najbliższą…
Jak zatem oszczędzać? Najważniejsze, to wdrożyć swój własny system i trzymać się go konsekwentnie, tak by nasze oszczędności rosły. Cele powinny być dwa :
- podstawowe bezpieczeństwo finansowe
- wolność finansowa
Podstawowe bezpieczeństwo finansowe zapewnimy sobie wtedy, gdy mamy odłożone tyle środków finansowych by starczyło nam na minimum 6 miesięcy naszych standardowych wydatków. Oczywiście, zakładam, że każdy wie jaki ma miesięczny poziom wydatków (tzw. życie: opłaty za mieszkania, media, transport, wyżywienie itp.).
Najprostszym systemem oszczędzania jest założenie sobie, że każdy z nas pracując zarabia na (dotyczy aspektu materialnego, pomijam funkcje typu : satysfakcja, spełnienie, poczucie misji, wyższego celu, pasji itp.) :
  1. Bieżące wydatki - utrzymanie siebie i swojej rodziny (wg określonego poziomu życia),
  2. Przyszłe wydatki – oszczędności związane z poważniejszymi wydatkami, wakacje letnie, sprzęty domowe, mieszkania, samochód, remonty, wykształcenie dzieci itp..
  3. Oszczędności na swoją przyszłość – emeryturę, okres bez pracy, przerwę w pracy, na inwestycje – na swoją wolność finansową,
Zakładając powyższe, należy tak podzielić swoje dochody tak by określony procent zarobków, w zależności od ich poziomu versus wydatki, przeznaczać na trzy ww kategorie. I tu uwaga, chodzi o to by koniecznie były to te trzy kategorie. Jeśli ktoś obecnie wydaje wszystko na Bieżące Wydatki, jego celem jest przeznaczenie nawet małych sum na Przyszłe Wydatki i na Wolność Finansową. Jeśli ktoś już oszczędza, ważne by podzielił oszczędności na Przyszłe Wydatki i Wolność Finansową.
Na początek, najlepiej się sprawdza system 80%/10%/10%. Tworzymy nowy nawyk oszczędzania i środki na Wolność Finansową alokujemy jako pierwsze!!  Jeśli jest taka możliwość, przeznacz na to minimum 10% swoich dochodów. Środki powinny tam trafiać co miesiąc – najlepiej na specjalne wydzielone konto. Pieniądze lokowane na to konto mają Ci zapewniać bezpieczeństwo finansowe. Z tego też konta należy inwestować w przyszłość, tak by zyski z tych inwestycji, dały wolność finansową. By wyrobić w sobie nawyk oszczędności, najlepiej konto wolności finansowej założyć w innym banku niż konta bieżących i przyszłych wydatków. Nie wolno też wydawać tych środków na „bieżące wydatki” i to pod żadnym warunkiem !! Pamiętajmy, najważniejsze są nawyki. Nawyk wydawania wszystkiego co wypracujemy, lub nawyk wydania zaoszczędzonych środków na coś, co na dany moment wydaje nam się potrzebne (a często wcale nie jest), jest powodem tego, że stale nie mamy oszczędności…
Ps.
Zbudowanie nawyku oszczędzania na koncie Wolności Finansowej jest pierwszym krokiem na drodze do bezpieczeństwa finansowego i wolności finansowej. Jak zwykle, potrzebna jest wiedza, system (np. ten, który wyżej opisałem), chęć działania i konsekwencja – bez niej ciężko cokolwiek osiągnąć
Pytanie ? Czy mam oszczędzać pieniądze z każdej wypłaty ? Tak – ale jeszcze jest coś ważniejszego …
Spróbować, zarabiać więcej pieniędzy. To jest czasami nawet łatwiejsze niż oszczędzanie. Bardzo często nawyk wydawania jest na tyle silny, że zawsze coś się ważnego wydarzy co spowoduje konieczny wydatek. Każdy ma jakiś swój własny ukryty mechanizm działania.
Lepiej „po prostu” stworzyć więcej strumieni dochodów. A potem naturalne oszczędzanie przyjdzie o wiele łatwiej
Nie zapominaj, że rzadko samo wynagrodzenie doprowadzi Cię do wolności finansowej. Zawsze będą podatki, inflacja, konieczne wydatki, mniej konieczne wydatki, przyjemności. Unikanie kupna książki lub wypicie kawy w kawiarni nie sprawi, że staniesz się wolny finansowo – to jest fakt!
Mówię to z całą odpowiedzialnością "staraj się zarobić więcej pieniędzy". Wiem, że to nie jest takie proste. Ale na dłuższą metę, jeśli masz stały nacisk na alternatywnych sposobów, aby zarobić więcej pieniędzy, to tak tez się stanie…



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz